ביתה של פראו הולה

Hohlstein Kammerbach Jan Stubenitzky Wikimedia Commons

Hohlstein Kammerbach Jan Stubenitzky Wikimedia Commons

מתוך מעשיות מארץ הסן. תרגום פרטי מגרמנית. 

בכפר הילגרסהאוזן, בקרבת העיירה באדן-סודן, חבוי בין השיחים, מתנשא צוק תלול בשם הולשטיין. במקום בו מסתתר הסלע, מְצוּיָה גם הַנִּקְרָה הגדולה ביותר בכל ארץ הסן, המוכרת רק ליודעי-דבר.

גרם-מדרגות מוצק של אבנים מכוסות אֵזוֹב עַתִּיק מטפס מעלה אל הצוק, ולפני הכניסה לַנִּקְרָה, ניצב מזבח עצום, אשר צמרות העצים מצליפות בְּצַוְתָּא בענפיהן על ראשו.

בִּפְנִים, מתרומם גוש האבן העצום וְהַמָּאֳבָק מעלה אל גרם-מדרגות מקדש, אשר מגיע עד לקשת עֲנַקְמוֹנִית. רסיסי-מים בלתי נראים מטפטפים בקול נְקִישָׁה על קיר-הסלע.

זהו ביתה של פראו הולה. זהו גם המקום בו התרחשה המעשייה אודות מארי בת-זהב ומארי בת-זפת.

עוד אודות נִקְרַת-הולשטיין, ביתה של פראו הולה

הוהלשטיין, הולשטיין, נקרת-קאמרבאך, או נקרת הילגרסהאוזן היא מערת קארסט מאבן גיר בין הכפרים קאמרבאך והילגרסהאוזן, במחוז ורה-מייסנר, במדינת הסן, גרמניה.

נקרת-הולשטיין נוצרה על ידי חדירה איטית של מים המכילים פחמן, והיא הנקרה הגדולה ביותר בארץ הסן. אורכה של המערה כ-40 מטרים, רוחבה כ-20 מטרים, ועומקה כ-8 מטרים. כבר בשנת 1267 היא מופיעה בכתובים, מה שהופך אותה לנקרה הראשונה בתולדות גרמניה המוזכרת בספרות.

חפירות ארכיאולוגיות במקום העלו, כי בעידן הברזל, בסביבות 200 לפנה”ס, שימשה המערה כמחסה ומקום מגורים. במקום נמצאו עצמות אדם, העשויים להצביע על כך שהיה במקום אתר קבורה, או שהמקום היה מועד לפורענות, ובני אדם לעיתים נפלו מן הצוקים מטה לתוך הנקרה.

למים בעומק הנקרה, על פי האמונות בהסן, יש כוחות ריפוי, נעורים, ויופי.

בפתח הנקרה ניצב סלע בשם מדלשפרונג (Mädelsprung, “מקפצת-העלמה”). על פי אגדה מקומית, נערה בלתי-נאמנה לאהובה קפצה מן הסלע וקיפחה את חייה. עם מותה הפכה לבת-ים, המפתה נערות בלתי-נאמנות כמוה אל מותן. באגדה זו ניתן למצוא הדים לאחת האגדות המפורסמות מאזור אחר של גרמניה: הלורליי של ארץ הריין.

כיום מאכלסת נקרת הולשטיין מושבת עטלפים, הפתוחה לקהל בחודשי הקיץ.

קישורים

Die Wohnung der Frau Holle (Deutsch).
Hohlstein, Naturpark Meißner – Kaufunger Wald (Deutsch).
Bad Sooden-Allendorf (Deutsch).

קריאה נוספת: