מזמור הומרוס מס’ 8 לאל ארס

10/11/2006

Paris Bordone, Venus and Mars with Cupid, 1559-60

המזמורים ההומריים נכתבו במאה השביעית והשישית לפני הספירה על ידי מחברים אלמוניים. ישנם 33 מזמורים הומריים, כל אחד מהם אומר תהילה לאלוהות יוונית כלשהי. חלקם שימשו בטקסים דתיים ובפסטיבלים ריטואליים ביוון העתיקה.

בעת העתיקה יוחסו המזמורים על ידי הפילוסוף תוקידידס למשורר הומרוס. כיום הם נקראים מזמורים “הומריים” גם בגלל הייחוס הזה, אך בעיקר מפני שהמזמורים כתובים באותו משלב שפה ובאותו משקל פואטי כמו יצירות המופת של הומרוס, האיליאדה והאודיסיאה.

את המזמור ההומרי מס’ 8, המוקדש לאל המלחמה ארס, תרגמתי במהלך המלחמה בלבנון, ביולי 2006.

אֵל מֶלֶךְ אָרֶס, בַּעַל-הַמֶּרְכָּבָה, זְהֹב-קוֹבַע, נוֹשֵׂא-מָגִנִּים, מוֹשִׁיעַ-עָרִים, אָסוּר בְּרִתְמַת אָרָד, לוֹחֵם עָשׂוּי לִבְלִי חַת, גִּבּוֹר בִּלְתִּי נִלְאֶה, אָמָּן הָרֹמַח וְהַכִּידוֹן, מֵגֵן הָאוֹלִימְפּוּס, אֲבִי הַנִּצָּחוֹן, בֶּן-בְּרִית-הַיָּם, מוֹשֵׁל בְּכִפָּה בִּגְדוּדֵי הַמּוֹרְדִים, מַנְהִיג אֲנָשִׁים טוֹבִים, מֶלֶךְ הַחַיָּלִים, מְסַחְרֵר אֶת כַּדּוּר הָאֵשׁ בֵּינוֹת לַכּוֹכָבִים הַנָּעִים בְּשֶׁבַע מְסִלּוֹתֵיהֶם בַּשָּׁמַיִם, חוֹלֵף בִּדְהָרָה עַל פְּנֵי הָרָקִיעַ, רָכוּב עַל גַּבֵּי רַמָּכִים בּוֹעֲרִים בַּלֶּהָבוֹת –

שְׁמַע קוֹלִי, גּוֹאֵל-בְּנֵי-אָדָם, מֵשִׁיב- הַנְּעוּרִים. שְׁלַח קֶרֶן-אוֹר לְחַיַּי, וּבָרֵךְ אוֹתִי בִּגְבוּרַת- הַקְּרָב, וְאֶמְצָא כּוֹחַ לַעֲקֹר מִלִּבִּי אֶת הַפַּחַד, וּלְהַכְרִיעַ אֶת הִרְהוּרֵי הַנֶּפֶשׁ הַמּוֹלִיכִים אוֹתִי שׁוֹלָל. רַסֵּן אֶת הֶחָרוֹן וְהַזַּעַם הַמּוֹבִילִים אוֹתִי לִנְתִיבוֹת מְרִיבָה עֲקֻבּוֹת מִדָּם. וְתֵן לִי, אֵל קָדוֹשׁ, אֹמֶץ לֵב לְצַיֵּת לְחֻקֵּי הַשָּׁלוֹם, וְלָסוּר מִדַּרְכֵי אֵיבָה מַשְׂטֵמָה וּמְדָנִים, וּמִדַּרְכָּם שֶׁל הַשֵּׁדִים הָאֲיֻמִּים, שׁוּלְיוֹת הַמָּוֶת.

ביבליוגרפיה

Burkert Walter. Greek Religion. Harvard University Press, Reprint edition, 2006
The Homeric Hymns in The Online Medieval and Classical Library

קריאה נוספת:

תגיות: , , , , , , ,

הרשומה סגורה לתגובות.

פרסומים

מדיניות תגובות

כישופים הוא אתר פרטי בבעלות פרטית. הוא אינו מהווה במה ציבורית או שירות ציבורי, וחופש הדיבור בו אינו מוחלט.

אני שומרת לעצמי את הזכות למנוע מכל משתמש שהוא להגיב באתר, באופן גורף, או פרטנית, על פי שיקול דעתי הבלעדי.

כל תגובה בלתי חוקית, מתלהמת, אגרסיבית, או שאינה מכבדת את כותביה, אותי, את האתר או את המגיבים האחרים, לדעתי הפרטית בלבד, תימחק ללא כל הודעה מוקדמת או דיון בנושא.

כישופים (אסופת המאמרים) ואספקלריה (הבלוג) עוסקים בנושאים רגישים ואף נפיצים (דת, אלוהים, פוליתאיזם, כישוף), ובמידה מסוימת מהווים מעין “מרחב בטוח” לדיון בנושאים שהם טאבו במקומות אחרים. אני נחושה בדעתי שלא לאפשר לאיש לקלקל את המרחב הבטוח הזה.

תנאי שימוש

שינוי גודל גופן
ניגודיות