ביקורת ספר: The Forest House

Zimmer Bradley, Marion. The Forest House. Roc; Reprint edition (April 1, 1995) ISBN: 0451454243

Frank Cadogan Cowper, The Damsel of the Lake Called Nimue the Enchantress, 1924

מריון צימר נולדה באולבני, ניו יורק בשנת 1930. היא נישאה לרוברט ברדלי בשנת 1949, אך התגרשה ממנו מספר שנים לאחר מכן. את ההשכלה האקדמית שלה השלימה באוניברסיטת טקסס ובאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. היא מתה בשנת 1999.

כל חייה היתה צימר ברדלי חובבת פנטסיה ומדע בדיוני, וכבר בנעוריה השתתפה בתחרויות כתיבת סיפורי פנטסיה. הספר ‘The Forest House’ הוא השני בסדרת אבלון שלה, ויצא לראשונה בשנת 1993, 11 שנים לאחר פרסום היצירה ‘The Mist of Avalon’ (שאף תורגמה לעברית תחת השם ‘ערפילי אבלון’). למעשה, עלילתו של ‘The Forest House’ קודמת בזמן לעלילת ‘ערפילי אבלון’.

‘The Forest House’ הוא ספר פנטסיה היסטורי. הוא מתאר את היחסים בין רומאים וקלטים בתקופת הכיבוש הרומאי בבריטניה (410-43 לספירה) באמצעות סיפור אהבתם הסבוך של חייל רומאי ובתו של דרואיד, ופולחני ‘בית היער’, מקדש של כוהנות קלטיות לאלת הירח.

הספר אינו מדייק היסטורית. עבודת הכוהנות הקלטיות המוצגת בספר היא למעשה תיאור של פולחנים נאו-פגניים. הפרקטיקות של ‘בית היער’ רוויות ברעיונות מודרניים מאוד כמו האלה המשולשת, “כל האלים הם אל אחד”, והאמונה באלה אם מטריארכלית קדומה. כמובן, מדובר ברומן פנטסיה ולא בספר עיון, כך שאפשר לסלוח בקלות יחסית על אי דיוקים אלו.

הדת הפגנית הרומאית מוצגת בספר כמערכת שעניינה בעיקר דיוק באופן הפולחן החיצוני, ומראה פומבי של מכובדות, שלרוב לא מסתתרים מאחוריו ערכים אמיתיים. תיאור זה עומד בניגוד חריף לאופן הצגת הפולחנים הקלטיים, שכביכול מדגישים מסירות, כוונה, קשר אמיתי עם האלים ואמונה שלמה.  גם הנצרות המוקדמת זוכה להתייחסות בספר, תוך כדי תיאור חי של סוד משיכתה את העניים, האומללים והשכבות החלשות של החברה.

אחת מן התרומות החשובות ביותר של הספר לתלמידי מאגיה היא התיאורים המפורטים והפואטיים של טקסי זימון ישויות והתגלויות פנים. חוויותיה של הכוהנת הגדולה בבית היער מספקות כלים רבי ערך להבנת תהליך ההתגלמות האלוהית בתוך גוף הבשר ודם של המאמין.

מומלץ:

לתלמידי מאגיה, למתעניינים בתרבות פוליתאיסטית, לחובבי פנטסיה ולחובבי ספרות רומנטית.

קריאה נוספת: