אלוהימות מניקות: ייצוגים באמנות

03/03/2013

בעולם הפוליתיאיסטי הקדום ההנקה — מעצם היותה הדרך היחידה להזין תינוקות אנושיים ולאפשר להם חיים —  נחשבה פעולה מאגית ורבת-עוצמה.

אלות הפריון הגדולות היו אלות מניקות, וכל אם באשר היא, המניקה את התינוק שלה, נחשבה אלוהית בשל כך, או לפחות קדושה וצדקת, שמעשיה הם מעשי חסד אמיתיים. חלב אם היה לא רק מזון, אלא גם נוזל קסום, גדוש אהבה, חמלה וכוח מאגי.

במיתולוגיות של עמי קדם ניתן למצוא מיתוסים רבים הקשורים להנקה ולכוחה המכושף: האלה איזיס המניקה את הורוס, האלה הרה המניקה את בן-התמותה הרקלס ומעניקה לו חיי נצח, פורטונה פרימיגניה המניקה את יונו ויופיטר והופכת אותם למלכים, ועוד.

את הסיפורים אפשר למצוא  פה ושם בקדרה, אבל בדף הזה אני בעיקר רוצה להראות כיצד תוארו האלוהימות המניקות באמנות הקדומה. התמונות מדברות בעד עצמן.

 

קריאה נוספת:

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , ,

הרשומה סגורה לתגובות.

פרסומים

מדיניות תגובות

כישופים הוא אתר פרטי בבעלות פרטית. הוא אינו מהווה במה ציבורית או שירות ציבורי, וחופש הדיבור בו אינו מוחלט.

אני שומרת לעצמי את הזכות למנוע מכל משתמש שהוא להגיב באתר, באופן גורף, או פרטנית, על פי שיקול דעתי הבלעדי.

כל תגובה בלתי חוקית, מתלהמת, אגרסיבית, או שאינה מכבדת את כותביה, אותי, את האתר או את המגיבים האחרים, לדעתי הפרטית בלבד, תימחק ללא כל הודעה מוקדמת או דיון בנושא.

כישופים (אסופת המאמרים) ואספקלריה (הבלוג) עוסקים בנושאים רגישים ואף נפיצים (דת, אלוהים, פוליתאיזם, כישוף), ובמידה מסוימת מהווים מעין “מרחב בטוח” לדיון בנושאים שהם טאבו במקומות אחרים. אני נחושה בדעתי שלא לאפשר לאיש לקלקל את המרחב הבטוח הזה.

תנאי שימוש

שינוי גודל גופן
ניגודיות