אפשר לומר לא למסחור

19/11/2006
נכתב על ידי

אל תקנו. הכסף שלנו הוא מקור כוח אדיר. אם אתם לא באמת צריכים את זה, אם זה עולה הון תועפות רק בגלל שזה “מותג”, אם זה יותר חלום ואידיאה מאשר מוצר, אם זה בא מחברה שמנצלת אנשים, משאבי טבע או סתם מתנהגת בגסות-רוח וביהירות, אל תקנו את זה.

כן תקנו. מחנויות ספרים ומוזיקה עצמאיות, מחנויות מכולת שכונתיות. מהירקן. מבעלי עסקים קטנים. מאמנים ואומנים מקומיים. מחברות יצרניות שלא רק מצהירות שהן שומרות על איכות הסביבה ומכבדות את העובדים שלהם כבני אדם, אלא באמת עושות את זה.

תחזירו את דואר הזבל ששולחים לכם. באינטרנט, לרוע המזל, זה לא עובד ולא מומלץ. אבל אני כבר שנים מפקססת בחזרה את כל הפקסים עם הפרסומות ששולחים אליי, וגם שולחת חזרה בגוביינא את כל מה שמגיע אליי בדואר רגיל. זה דווקא כן עובד.

תמכרו חפצים שאתם לא צריכים יותר. פעם בשנה אני מוכרת את כל הספרים שקניתי וברור לי שלא אקרא פעם שנייה. בכסף שאני מקבלת תמורתם, אני יכולה לקנות ספרים חדשים. אפשר למכור היום כל דבר. ספרים, דיסקים, תכשיטים. אפילו בגדים ונעליים זה וינטג’ וזה הולך.

תנו לחברים או תתרמו לצדקה את מה שאתם לא מוכרים. העוני הוא לא פיקציה, ויש אנשים שישמחו לקבל את הספה הישנה, הבגדים שאתם כבר לא לובשים יותר, השידה שעלתה לכם על העצבים, מכשירי הכושר שמשמשים מתלה בגדים, מכונת הפסטה שלא תשתמשו בה בחיים, והצעצועים שהילדים כבר לא צריכים כי הם גדלו.

תמחזרו. פלסטיק נייר וזכוכית אפשר למחזר בקלות ברוב הערים הגדולות. אבל אפשר למחזר גם אחרת, בצורה יותר יצירתית ומעניינת. צנצנות סימילאק צבועות במקשר ומודבקות במפיות או בפוסטרים לדקופאז’ יכולות להפוך למתקן לעטים, או לקופסאות לפיצ’יפקעס. מיכלי חלב אפשר לחתוך, צבוע, לצפות בעיסת נייר ובלכה, ולהפוך לעציצים. וגם כל בגד ישן יכול להפוך בקלות לבובת רותי-סמרטוטי. אפילו לי היתה כזאת כשהייתי ילדה.

תנו מתנות אלטרנטיביות. צנצנת עוגיות שאפיתם בעצמכם, קערה של אבוקדו טריים מהעץ, מנוי לספרייה, צעיף עבודת-יד, ספרון כתוב ומאויר על ידכם, שיר או קטע מוזיקה שהקלטתם, סרטון ביתי. האפשרויות אינסופיות, ולדעתי, הרבה יותר משובבות-נפש מאשר האופציות הרגילות שנמאסו כבר (תכשיט, בושם, בגד, זזזז…). האמיצים יכולים גם לתת מתנה שהיא עבודת כפיים: לעבוד בגינה של סבתא, להתקין לשכנה את המדפים שקנתה מאיקאה, לקחת את הילדים לטיול, לבשל ארוחה לחברים…

תבשלו בעצמכם. גם אני אוהבת מסעדות. גם אני יוצאת לאכול בחוץ עם חברים לפחות פעם בשבוע. ובכל זאת, אפשר לבשל פשוט, מהיר, וטעים. הרבה יות טעים מהאוכל המוכן שנמצא במקררים של הסופר. אפשר אפילו לאפות פשוט, מהיר, וטעים. לאפות פשטידה עם כל טוב, למשל, צריך בדיוק את החצי שעה שלוקח לשליח של הפיצה להגיע. סלט עם תוספות משביעות: החמש דקות שלוקח לשניצל המוכן להתחמם במיקרוגל. לחם: עשר דקות עבודה, ועוד שעה שבה הוא תופח ועולה לאיטו, בעוד אתם גולשים באינטרנט או מקשקשים בטלפון.

גדלו עשבי תבלין במטבח. במקום לשלם עשרה שקלים כל שבוע על צרור עירית אורגנית (או בזיליקום אורגני, או פטרוזיליה אורגנית), פשוט גדלו אותה באדנית במטבח. קצת מים וקצת שמש, זה כל מה שצריך, וזה יוצא אורגני להפליא. בעלי גינה יכולים אפילו לגדל ירקות בעצמם. (בימים אלו אני מגדלת שום, בצל, לפת, צנוניות וכרוב). בכלל לגדל דברים זה טוב, לנטוע עצים זה מעולה, ושלמת פרחים עדיפה על שלמת בטון.

עסקו ביצירה ובאמנות. מגמת המסחור והמיתוג של העולם מנסה להפוך את כולנו לבובות על-חוט שמגיבות בצורה אחידה למניפולציות של המפרסמים. יצירה תעזור לנו למצוא את האינדיבידואליות שלנו מחדש, לא רק בצורה פילוסופית, אלא באופן הכי מעשי ופשוט שיכול להיות: דרך הידיים והנפש. אז תציירו, תנגנו, תשפכו צבע, תאפו עוגות. גלו את עצמכם.

תגיות: ,

6 תגובות לרשומה אפשר לומר לא למסחור

 1. רובין בתאריך 19/11/2006 בשעה 10:08

  שווה בהקשר הזה להזכיר את תו התקן החברתי – מעין “תעודת כשרות” המוענקת ע”י ארגון “במעגלי צדק” לעסקים ששומרים על זכויות עובדים ונגישים לנכים. פרטים נוספים באתר שלהם: http://www.mtzedek.org.il/about.asp

  בהקשר התרומות, שווה להזכיר שני אתרים שמתעסקים בקישוראנשים שצריכים תרומות לאנשים שרוצים לתרום.
  אגורה: http://www.agora.co.il/
  אלטע זאכן: http://www.altezahen.co.il/

 2. רינה בתאריך 19/11/2006 בשעה 13:42

  אני מוסיפה: להניח את הבגדים הישנים בשקית נפרדת ליד מיכלי האשפה, זה לא לתרום! אוספי הזבל לא עוסקים בתרומות או מיחזור – הם משליחים את הכל פנימה – ואין סיכוי רב שהנזקק המתאים יזדמן לבדוק את הסחורה ליד ביתך לפני מועד האיסוף הבא. אני רואה את זה מסביבי כל הזמן, לכן חשוב לי לומר לאנשים – אנא, אם אתם רוצים לתרום, השקיעו את הזמן המינימלי והעבירו את השקית לאירגון בסביבה. בפעם הראשונה, לוקח כמה דקות לאתר אותם, אחר כך זה כבדרך אגב.

  נ.ב. מישהו זקוק לאופני ילדים לגיל שמונה בערך?

 3. דורון ממילאנו בתאריך 19/11/2006 בשעה 13:51

  כה לחי… 🙂

 4. Golden בתאריך 20/11/2006 בשעה 00:51

  עוד כמה רעיונות מהבית: להשתמש בניירות משני צידיהם במקום לזרוק, ולעשות שימוש חוזר בקופסאות של הגבינות והחומוס (למשל להקפאה או לניוד של אוכל חם).

 5. דוד אבוטבול בתאריך 20/11/2006 בשעה 01:34

  תודה על ההשראה.

 6. מכבס ותולה בתאריך 21/11/2006 בשעה 14:11

  מסכים ברבוע וגם מיישם.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.