צבעיו, ונוצותיו, ונצנוציו המפתים

30/01/2011
נכתב על ידי

ימות החורף שלי נובטים טרם הזריחה, עוד בדמדומי הלילה, כשדומה דקה עדיין עוטפת את הרחובות. אני יוצאת להרוויח את לחמי תחת אורות פלואורסנטים, ואחר כך שבה לביתי כדי לצייר מסכות ולתרגם שירה פוסט-מודרנית לעברית מנוקדת ושמרנית.

גם הניקוד הוא סוג של מסכה. גם הבגדים שאני לובשת: אפורים ותפורים ורכוסים היטב. וגם פס הכסף המשוח על עפעפיי, והחישוקים בתנוכי אוזניי, והחיוכים הבוטחים, וההליכה הזקופה.

כמוני, כל אדם עוטה עליו את מסותיו, עוטה גלימות מאחזות-עיניים, מציג מצגים של שווא. אין בכך כל רע. מסכה היא סוג של הגנה. שריון מגן עדין, מתוחכם וצבעוני.

מסכה יכולה להיות גם תרגיל הטעייה אכזרי, אם מאחוריה לא מסתתר יצור חלש הזקוק להגנה, אלא אדם רב-עוצמה ותקיף דווקא, מג אפל או מכשפה תכסיסנית.

Arlequín Máscaras, Via Laietana Barcelona Shop, 2010

Arlequín Máscaras, Via Laietana Barcelona Shop, 2010

יצירה חכמה של מסכה כוללת תכנון קפדני של חומרים, מרקם, צורה וצבע. בבתי המלאכה האירופיים של אומני המסכות משתלבים יחדיו חוטי זהב וכסף, נוצות שכוי בוהקות, אבני-חן ססגוניות, פיתוחים עדינים וצבעים עזים.

המסכות הונציאניות נעשות לפי תבנית: קולומבינה, פנטלונה, פירו, דוקטור המגפה… ובכל זאת מצליחה כל דוגמא סטנדרטית להסעיר את החושים. אני מביטה בשחקן העוטה אותה, ושואלת את עצמי, לא רק מה הוא מבקש להסתיר, אלא גם מה הוא מעוניין למסור לי באמצעות צבעיו ונוצותיו, ונצנוציו המפתים.

אחר כך אני נפנית להרהר במסכותיי שלי, במה שאני מבקשת להסתיר, וגם במה שאני אומרת, באמצעות צבעיי ונוצותיי, ונצנוציי המפתים.

תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות לרשומה צבעיו, ונוצותיו, ונצנוציו המפתים

 1. סנדי בתאריך 05/08/2011 בשעה 18:50

  כרמית,
  אני מקווה שאת בטוב.
  את חסרה,
  אני מתגעגעת.
  סנדי

  • כרמית בתאריך 15/08/2011 בשעה 08:26

   הי סנדי, אני בטוב, תודה. דווקא התחלתי לכתוב שוב, אבל לא בבלוג, אלא בקדרה.

 2. תחזית מזג האויר בתאריך 17/01/2012 בשעה 16:47

  מקסים מקסים. הלוואי שהיו עורכים כיום מסיבות תחפושות. אחד החלומות שלי הוא לנסוע לפסטיבל המסכות בוונציה בפברואר.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.