בין דולי-סיטי למדריד

23/08/2010
נכתב על ידי

לוסיה אצ’וריה, אהבה פרוזאק סקרנות וספקות, הוצאת ספריה לעם, תשס”ה 2004, תרגום יערית טאובר-בן יעקב, 269 עמודים.

Henry Fuseli, Die Drei Hexen (The Three Witches), 1783

Henry Fuseli, Die Drei Hexen (The Three Witches), 1783

כשקראתי את “אהבה, פרוזאק, סקרנות וספקות” של הסופרת הספרדיה לוסיה אצ’וריה, הרגשתי כאילו קיבלתי אגרוף אימתני בבטן וסטירת לחי מצלצלת, כששניהם מלווים בתחושת התעלות והתרוממות-רוח.

הספר מתאר חוויות קשות, אך הו, כה מוכרות וסטנדרטיות של שלוש אחיות מהעיר מדריד: סקס, סמים, מועדונים, אונס, תואר אקדמי בהצטיינות שלא שווה כלום בשוק העבודה, קריירה מצליחה שלא גורמת אושר, השתעבדות זעיר-בורגנית לאדוני התאגידים, נישואין לא מאושרים, חיפוש עקר אחרי אהבה, בדידות קורעת-לב, הטרדות מיניות בלתי פוסקות, גירושין, אלימות במשפחה, גברים שנעלמים, חינוך מיני בלתי קיים, חינוך דתי שהורס כל חלקה טובה, דכאון קליני, הערצה עיוורת של מותגים, התמכרות לתרבות הצריכה, ועוד כהנה וכהנה.

בקיצור, החוויות היומיומיות של כל אישה בת 20-30-40 במערב.  סוג של “סקס והעיר הגדולה”, אבל עם פחות כסף וזוהר הוליוודי. הטרגדיה המזוויעה והגרוטסקית של להיות אישה במאה ה-21.

כבר שנים שספר לא גרם לי להרגיש כך. האחרון היה “דולי סיטי” של אורלי קסטל-בלום לפני 18 שנה. (ספר על מיתוס אמהות, על השקר של האמהות, על הכאב, והגועל, האהבה הטוטאלית, הקלישאות, האלימות, העיוורון. בעיר עתידנית בשם דולי-סיטי, רופאה משרטטת את מפת ארץ-ישראל על גופו של בנה בסכין, כי צריך לחתוך בבשר החי. היא מטבילה אותו באמבטיה של חומרי חיטוי, מלעיטה אותו באנטיביוטיקה, ואחר כך גם מעבירה אותו טיפולים כימותרפיים וכירורגיים. היא נושאת אותו על גבה כמו עול, והיא עצמה העול.)

קראתי את “אהבה, פרוזאק, סקרנות וספקות” בנשימה אחת, תוך שלוש שעות, והוא עשה לי טוב, כמו שלהקיא עושה טוב, אחרי שאוכלים משהו מקולקל. חייכתי ביני לביני בציניות, צחקתי בקול, בלעתי את הדפים.

לפעמים פשוט צריך להגיד את האמת.

תגיות: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.