מתיחת פנים לכישופים: הקדרה המבעבעת

30/01/2010
נכתב על ידי

זה זמן רב שחשתי חוסר שביעות-רצון מהמראה, התוכן, והמסר הכללי של כישופים: הקדרה המבעבעת של כרמית. האתר (עוד מעט בן 7 שנים), לא היה מעודכן, לא מבחינת תוכן, ולא מבחינת עיצוב ושימושיות. היה לי ברור בשנה האחרונה שאני רוצה להעביר אותו לפלטפורמת וורדפרס, אבל לא רציתי שהוא ייראה לגמרי כמו בלוג. בכל זאת, מדובר באתר של מאמרים סגורים (פחות או יותר), לא באוסף טורים אישיים שפתוחים לתגובות ודיון.

בהתחלה חשבתי שהפתרון הוא למצוא תבנית שתיראה בדיוק כמו האתר המקורי, עם אותם גוונים החומים/ורודים ואותו עימוד. רויטל עשתה לי אחת כזאת בכשרון רב, וכבר חשבתי שאני מסודרת בחיים, אבל ברגע שהתקנתי את התבנית, הבנתי שזה לא זה. איך אומרים, אי אפשר להיות חצי בהריון, וזו לא חוכמה להתקין מערכת עוצמתית ומתוחכמת כמו וורדפרס כדי לשפר את השימושיות,  ואז להתקין עליה תבנית שמתאימה לעשור הקודם.

אז חיפשתי תבנית אחרת, ובסוף מצאתי. ביליתי כמה לילות בלי שינה בתרגום של התבנית הזאת לעברית, ועוד כמה לילות בהתאמות הכרחיות (בעיקר מחיקה של חלקים “בלוגיים” שלא מתאימים לאתר שהוא לא בלוג). יש לי עוד עבודה לעשות, ועוד הרבה רעיונות ליישם, אבל הקדרה המבעבעת כבר חיה ונושמת על המערכת החדשה, בעיצוב חדש, עם תוכן ישן, אבל מזוקק ומסונן לאיכות קצת יותר טובה.

העיצוב החדש הוא ללא ספק סוג של פשרה. לכישופים היה מראה מובחן שהבדיל אותו מאתרים אחרים, ואילו התבנית החדשה שנבחרה עבורו (ועבור הבלוג) היא מאוד פופולרית, וסביר להניח שתראו אותה בעוד אי-אילו אתרים אחרים ברשת. מה גם שלא שיניתי את ערכת הצבעים המקורית של התבנית .  מצד שני, גם העיצוב הקודם של האתר היה במקורו תבנית חינמית, שעברה עוד שינוי קטן ועוד שינוי קטן, עד שהפכה למשהו “מקורי”. בכל מקרה, אני מקווה שהתוכן ידבר בעד עצמו ויחפה על היעדר המקוריות בעיצוב, וגם שהתמונות הותיקות של אמנות מהמאה ה-19, שמלוות את האתר מאז יום היווסדו, יעזרו לזיהוי שלו בין המוני אתרי וורדפרס אחרים.

מה בדיוק עשיתי /הסברים קצת יותר מפורטים למשתמשים הותיקים והמבולבלים

1. האחדתי את העיצוב של האתר (כישופים) והבלוג שלו (אספקלריה) כך שהם לא נראים עוד כחלקים מנותקים אחד מהשני. עם זאת, חשוב לי להדגיש, בעיקר לאור כמה אימיילים מגולשים מבולבלים שקיבלתי ביומיים האחרונים, שהבלוג והאתר ימשיכו לתפקד כיחידות עצמאיות. האתר יוקדש למאמרים, והבלוג יהיה,  נו, כמו תמיד, בלוג על אלוהים ועל המקומות שאפשר למצוא אותו.

2. סיננתי (שוב) את התכנים באתר, כך שרק המאמרים האיכותיים והמהימנים ביותר נכללים בו. במהלך הסינון ירדו גם שורה ארוכה של מאמרים שיעברו עריכה מאסיבית בשבועות הקרובים ויעלו מחדש בגרסאות משופרות ומורחבות (בעיקר ביקורות ספרים/סרטים ו”הסדרה האלוהית”, שעסקה בתפיסות אלוהות שונות בתרבויות פוליתאיסטיות).

3. שיפרתי את השימושיות והידידותיות של האתר (לעניות דעתי, לפחות).  יש חיפוש שעובד, ו-RSS שמתעדכן אוטומטית. קטגוריות  מיותרות נמחקו, דפים ארוכים עם רשימות קישורים ארוכות הפכו לקוביות לינקים יעילות בתפריט הצדדי. קישורים מתים הוסרו, ונוספו אייקונים שמובילים לדף של כישופים בוורדפרס ולעדכונים של האתר בטוויטר (לשניהם אתם מוזמנים להצטרף!).

4. פישטתי את דרך העלאת התכנים לאתר. אחת הסיבות המרכזיות שכישופים לא התעדכן יותר משנתיים היא שפשוט לא התחשק לי לכתוב קבצי html. זה היה מסורבל ומעיק, אז נמנעתי. מערכת וורדפרס הופכת את החיים שלי להרבה יותר קלים במובן הזה, ותתרום, כך אני מקווה, לגידול במספר הטקסטים באתר.

אגב, הדפים הישנים לא קיימים יותר. כרגע לחיצה על הקישורים הותיקים לא מובילה לשום מקום. בימים הקרובים הם יובילו אוטומטית לדף החדש שמכיל את התוכן שהיה בהם.

אני אשמח לשמוע הערות, הארות ותגובות גם על העיצוב וגם על התוכן (הישן, הנוכחי, או כזה שתרצו לקרוא בעתיד), ואני מבטיחה להקשיב, אבל לא מבטיחה ליישם את הכל 🙂

אני מקווה שהשינוי יתקבל בברכה ושתמשיכו ליהנות מהאתר (ומהבלוג) כבעבר.

כרמית

תגיות:

15 תגובות לרשומה מתיחת פנים לכישופים: הקדרה המבעבעת

 1. וסינה בתאריך 30/01/2010 בשעה 20:12

  ערב טוב כרמית,
  אמנם אני לא מבינה יותר מידיי במחשב ובעיצוב אתרים, אבל אני קוראת אצלך כמה זמן, ותמיד מרגישה שאני מקבלת משהו לתוכי.
  ראיתי את האנימציה החמודה בצד, של המכשפה, ועלה לי רעיון –
  אשמח לצייר איורים לבקשתך, לסרוק אותם ולשלוח אותם אליך. אם הם ימצאו חן בעיניך, יהיה לי לכבוד אם תעלי אותם לאתר.
  וסינה:)

  • גלית בתאריך 22/02/2010 בשעה 15:00

   וואו. אני ממש ממש ממש מחפשת מאייר או מאיירת ישראלית לאיור של מכשפות. וסינה, אולי את? כרמית, יש לך מושג?

  • כרמית בתאריך 23/02/2010 בשעה 18:07

   לא מכירה, אבל אין לי בעיה לשלוח לוסינה מייל לפי רישומי האתר ולהפנות אותה לתגובה שלך למקרה שלא ראתה אותה

 2. אילן בתאריך 31/01/2010 בשעה 08:59

  כרמית הי,

  באמת ראיתי בכמה שבועות האחרונים כל מיני דברים מוזרים באתר. תודה רבה על העדכון ומתחיחת הפנים (אם כי אהבתי מאוד גם את העיצוב הקודם – גם לזה אתרגל 🙂 ).

 3. Vipsania בתאריך 31/01/2010 בשעה 23:04

  שלום כרמית, תודה על ההבהרות. שמחתי לגלות את הקדרה חיה ומבעבעת אחרי שקצת התבלבלתי והגעתי בטעות לבלוג שלך והלכתי בו קצת לאיבוד. אמשיך לקרוא בה וללמוד ממנה. אמנם העיצוב הקודם היה נוח וידידותי יותר למשתמש אך אני מבינה שהוא לא היה ידידותי לכותבת… כך שמובן למה רצית לשנות. הציורים הנלווים מקסימים, וכיף לגלות עוד אנשים שיודעים מי זה דנטה גבריאל רוזטי (למשל)… תודה רבה על ההשקעה.

 4. רויטל בתאריך 31/01/2010 בשעה 23:26

  1. תתחדשי.
  2. אם את רוצה אני יכולה לעזור לך בהידוקים. התפריט העליון, למשל, הרבה יותר הגיוני שיהיה בצד ימין ועוד כמה דברים קטנים שכאלה.

  • כרמית בתאריך 07/02/2010 בשעה 13:28

   תודה 🙂 אני בינתיים עוד “מהדקת” בעצמי כל מיני דברים לאט-לאט, אבל אם אני אצטרך עזרה אני בהחלט אתייעץ!

  • כרמית בתאריך 23/02/2010 בשעה 13:31

   אגב, כל ה-header, כולל התפריט העליון הוא סוג של פשרה, כדי שהאתר ייראה סביר בכל הדפדפנים (ובמילים אחרות: אם אני אשנה מיקומים של חלקים בו, אז IE יעיף את כל התבנית שלי קיבינימט).

 5. יוסי בתאריך 31/01/2010 בשעה 23:48

  מזל טוב לרך הנולד

  • כרמית בתאריך 07/02/2010 בשעה 13:30

   תודה יוסי:)

 6. sharper בתאריך 01/02/2010 בשעה 16:39

  ומתי יהיו פוסטים כישופיים (ולא טכניים)?

  • כרמית בתאריך 07/02/2010 בשעה 13:29

   היום למשל 🙂

 7. הפסען בתאריך 03/02/2010 בשעה 20:47

  שיהיה במזל-טוב, אני מקווה שזה אומר שנזכה לתכנים נוספים – גם בבלוג וגם באתר.

  • כרמית בתאריך 07/02/2010 בשעה 13:29

   תודה 🙂

 8. סמדר בתאריך 07/02/2010 בשעה 18:24

  נפלא שאת חוזרת לפעילות, התגעגעתי שנתיים…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.