סול אינביקטוס, ככה אומרים

21/06/2009
נכתב על ידי

שוב מתקרב ציר כדור הארץ אל השמש, רוכן אליה, מבשר את פרוץ הקיץ, תחילת תקופת תמוז.  ואנחנו הכי סמוכים שאני יכולים לאש המתלקחת של הגבירה סול, האלה הגדולה והעצומה שמאפשרת חיים וגוזרת מוות, ננסית צהובה וענקית היסטורית, פצצת הליום כתומה וממגנטת.

הרומאים קראו לשמש סול אינביקטוס, אל השמש הבלתי מנוצח. היוונים אמרו שהוא אחי הלבנה והירח, וסיפרו איך בנו לקח ממנו את המרכבה יום אחד כיאה ליורש האור העליון, איבד שליטה בשמים, והעלה את כל הארץ בלהבות. מעשייה עתיקה שניסתה להסביר שריפות קוצים בימות שרב, בעצם.

השרב, תיכף גם הוא יגיע. אלים ומעורר, כמו סטירת לחי, ואיתו כל הפינוקים  של הקיץ. ים כחול, בריכות צלולות, מסיבות על החוף, ארטיק לימון, תירס חם, מדוזות שקפקפות, פלחי אבטיח, אשכולות ענבים, שמלות שמש צהובות, סנדלים כמו כתם אדמדם של סוכרייה.

עדיף הרי לנגוס שיניים באפרסק עסיסי ולא לחשוב על שדות השלפים, על ישראל המתייבשת, או על בעל אל הגשמים שאוכל עכשיו עפר בשאול. לבחור בחיים, במים, בצבעים נמרצים, לא בטעם האפר של האבלות. מטורף לחשוב שבמשך שנים היו נשים ספונות בחדרי המשכית שלהן בקיץ, מיוזעות ולבושות שחורים, מְבַכּוֹת אֶת הַתַּמּוּז.

מצד שני, לא היה מיזוג אוויר בתקופת הנביא יחזקאל. גם פריג’ידרים לא היו. פירות תססו בחמסין הכבד והרקיבו. החלב החמיץ והלחם העלה עובש. המוות שלט בסירים ובמזווה. עקרות הבית לא יכלו לבשל את האוכל המקולקל, אז הן ישבו לבכות. בחדר הקודש הפרטי שלהן, מול משכיות מעוטרות, אפופות בענני קטורת, הן ביכו את האל החלש הזה, התמוז, שמת כל  שנה ומבאיש את הירקות.

גברים, אני אומרת לכם. אי אפשר לסמוך עליהם. בסוף אישה צריכה לרדת לשאול, לטאטא את העפר, להפריע את מנוחת המתים, ולגרור החוצה את הגבר התשוש שלה. בבבל אישתר מצילה את תמוז ומסתכסכת בדרך עם אחותה ארשקיגל, וכאן אצלנו מצילה ענת את בעל. מגיע סתיו, וגשם מטפטף.

אבל עד  שהגשם יטפטף שוב עוד רחוק היום. בינתיים התמוז מת והוא יכול להישאר מת, כי לנו יש פריג’ידר, ארטיקים לרוב, והמים בברזים, בינתיים, עוד זורמים.

תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 תגובות לרשומה סול אינביקטוס, ככה אומרים

 1. דן בתאריך 21/06/2009 בשעה 21:18

  יפיפה, ומחיה

  כבר הרבה זמן אני טר אחר השראה ושוב הפחת חיות בנמי נפשי היבשה כמדבר קיצי.

  רוב תודות

  • כרמית בתאריך 22/06/2009 בשעה 16:51

   בכיף. תבוא כל יום 🙂

 2. עופר בתאריך 25/06/2009 בשעה 15:56

  איך שלא יהיה,
  לא משנה מה יעשה,
  תמיד תמצא האשה שתאשים את הגבר במה שקורה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.