אלוהים אחרים במוזיאון הכט בחיפה

02/07/2008
נכתב על ידי

מוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה הוא מקום מסתור של אוצרות גנוזים. מצחיק להגיד שמוזיאון שמציג דברים הוא מקום מסתור, אבל באמת שמדובר באחד המוזיאונים האיכותיים הפחות פופולריים בארץ, וחבל. בעיניי לפחות מדובר במקום מדהים.

 הבוקר הייתי שם עם חברה. היה נעים, רגוע, משעשע ומחכים. גם זול, כי הכניסה חינם, ומשובב נפש כי אפילו אנשי האבטחה במקום מבינים את המוצגים ושמחים להסביר כל מיני דברים למבקרים. אחר כך הלכנו לאכול, אז אפשר להגיד שגם היה טעים.

במוזיאון הכט יש מאות פריטים ארכיאולוגיים, המייצגים את התרבות החומרית של ארץ ישראל בתקופות קדומות. המון כדים וארונות קבורה, כמובן, אבל גם קדרות השבעה ולוחות קללה, פסלונים, צלמיות, מסכות, מזבחונים, כלי פולחן, כלי איפור, מפתחות, צעצועים, אזמלי מנתחים, כלי נשק, כפות וכפיות וסירים וקדרות, טבעות חותם, מטבעות, תכשיטים, וספינה אחת ענקית מעץ שנמצאה במעגן מיכאל.

בנוסף למטמונים המרתקים הללו, המוזיאון מציג בימים אלו שתי תערוכות מתחלפות: “אוהלו II”, שחזור של מחנה דייגים-ציידים-לקטים בן 23,000 שנה על בסיס ממצאים שנחשפו באתר אוהלו הפרהיסטורי על גדת הכנרת. די מגניב לראות בעיניים איך התנהלו דברים בארץ ישראל בתקופת הקרח. קצת מזכיר את הסדרה האלמותית “היה היה”.

התערוכה המתחלפת השניה, “המרד הגדול בגליל”, מוקדשת למרד היהודים בשלטון הרומי בשנים 66-70 לפני הספירה. המון שרידי חיצים, קשקשים, אבני קלע, ושחזור מבדח למדי של בליסטרת עץ שירתה אבנים אימתניות למרחק של כ-350 מטר.

המוצגים החביבים עליי: אשה בחלון (כמובן), פסלון כחול של האל בעל, כל הצלמיות של ענת ועשתרת, כל צלמיות היעלים ממערת המטמון בנחל משמר, קופסאות איפור מתקופת הברזל, ושלל תכשיטים מחרוזים צבעוניים ואבנים חצי יקרות שכמותם אפשר למצוא היום בחנויות במחיר ממוצע של 200 ש”ח  לפריט.

אחלה מוזיאון. מומלץ בחום לכל שוחרי ההיסטוריה והארכיאולוגיה, וגם לכל מי שרוצה לראות איך נראים אלוהים אחרים (סקסיים, זעירים, מוטרפים לגמרי).

תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת לרשומה אלוהים אחרים במוזיאון הכט בחיפה

  1. ארדן בתאריך 03/07/2008 בשעה 22:20

    שלא לשכוח את כל צלמיות בס האל הגמד המצרי שקוטל שדים שיש בכל מיני צורות.
    הייתי שם חמש פעמים השנה (אני לומד באוניברסיטה) ואף פעם לא משעמם לי.
    יש שם גם קרפדה שהיא כלי קיבול לתרופות הלוצוגניות מיובאת מאיטליה.

    ארדן.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.