פרה פירון: האלוהים שמאחורי החילוץ

10/07/2018
נכתב על ידי

“נקווה שפרה פירון, ימשיך לרחם עלינו, ונצליח לחלץ את שאר הילדים במהירות”, אמר ראש יחידת החילוץ בתאילנד, שמנהל את מבצע הצלת הנערים שנלכדו במערה שהוצפה.

בחדשות דיווחו כי פרה פירון הוא “אל הגשם בהינדואיזם”. זה לא ממש נכון. זה כמו להגיד שהקב”ה משיב הרוח ומוריד הגשם הוא “אל הגשם הכנעני“. למעשה, פרה פירון הוא אל הגשם בתאילנד.

“פרה” (Phra) בתאית זה פסל בודהא, ובהשאלה המשמעות היא “קדוש”. פירון (Pirun) הוא הגרסא המקומית של ורונה (Varuna), אלוהות מים ושמים הינדית. פרה פירון, אם כן, הוא האלוהות הקדושה של המים והשמים, וכמובן של המים שיורדים מן השמים.

שמו של פרה פירון מבטא את המציאות הדתית בתאילנד. אין שם דת רשמית, אם כי המלך חייב להיות בודהיסטי טהרוואדי. רוב האוכלוסיה מגדירה את עצמה גם כן בודהיסטית טהרוואדית, אבל בפועל, מקיימת סוג של ערבוב מקומי בין בודהיזם, הינדואיזם, טאואיזם, וכמובן הדת העממית העתיקה של תאילנד.

בתאילנד יש מעט מאוד הינדואיסטים “טהורים”, כלומר כאלו שמאמינים אך ורק בהינדואיזם ומקיימים אך ורק מנהגים ופולחן הינדואיסטים. פחות מאחוז אחד באוכלוסייה. עם זאת, ההשפעה ההיסטורית של ההינדואיזם ניכרת במנהגים הדתיים המקומיים ובפולחן הדתי שהוא בעיקרו בודהיסטי ותאי, והיא ניכרת, גם בדמותו של פרה פירון.

תגיות: , , , , ,

2 תגובות לרשומה פרה פירון: האלוהים שמאחורי החילוץ

  1. עופר בתאריך 10/07/2018 בשעה 18:51

    מרתק כרגיל.

  2. Mor Caspi בתאריך 13/08/2018 בשעה 23:53

    כיף לקרוא אותך:) עוקבת כבר שנים

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.