דמיליטריזציה בשם אלוהימא

05/07/2018
נכתב על ידי

חוק הגיוס שעבר שלשום מוכיח מעבר לכל ספק שמדינת ישראל לא צריכה לגייס את כל בני ה-18 לצבא. כל הוועדות הצבאיות בנושא כבר הודו מזמן שעבר זמנו של גיוס החובה, ושאפשר לעבור למודל אחר. צה”ל אפילו מתכונן לאפשרות הזאת, שלגמרי נמצאת על השולחן.

ביטול גיוס חובה לכו-לם ולא רק לחרדים הוא לא רק הדרך הנכונה לשוויון בנטל. הוא גם אבן דרך חשובה בדרך לדמיליטריזציה של החברה הישראלית.

צבא מקצועי המבוסס על חיילים שבוחרים בקריירה צבאית, או על מתנדבים בשכר מלא (ולא הפרוטות שמקבלים כיום חיילי החובה) – הוא הדרך להתמודד עם האיומים על שלומה של מדינת ישראל והחברה הישראלית.

צבא מקצועי הוא גם אחת הדרכים להבריא את החברה הישראלית, לחזק אותה מבית, ולהעמיק בה את הערכים של אלוהימא: חופש, אהבה, חתירה לאמת, שלום ושלווה, ובעיקר – חיים.

תגיות: , , , , , , , , ,

4 תגובות לרשומה דמיליטריזציה בשם אלוהימא

 1. יעל משה בתאריך 09/07/2018 בשעה 13:37

  הי כרמית,
  אני עוקבת אחרי הבלוג שלך כבר שנים ונהנית מאד. את עושה עבודה חשובה.
  לגבי הפוסט הנוכחי- סליחה על שאלת הקיטבג, אבל אשמח לנימוקים לגבי המשפט האחרון ולגבי ההנחה שהדבר יוביל לדמיליטריזציה. ממה שאני רואה היום, שטיפת המוח כל כך גדולה מחד, וההטבות למתגייסים כל כך נדיבות ומפלות את אלה שבחרו שלא להתגייס, שאין צורך בגיוס חובה כדי לגייס. לפיכך, פירוט יעזור לביסוס הטענה. אני עקרונית מסכימה איתך בנושא, אבל כיוון שאת בד”כ לא חוסכת בהסברים הרשיתי לעצמי לבקש אחד גם הפעם. אין לי בעיה אם תמחקי את התגובה הזו ומקוה שלא פגעתי.
  ואני מזמינה אותך בעונג לבלוג שלי. מקווה שתהני.
  יעל

  • כרמית בתאריך 10/07/2018 בשעה 08:34

   דמיליטריזציה של החברה לא אומרת שלא יהיה צבא, שהצבא לא יהיה חזק או שלא יהיו הטבות למתגייסים, לחיילים או ליוצאי צבא. צבא חזק הוא למרבה הצער הכרח בעולם שבו אנו חיים, וצבא חזק היום לפחות, הוא צבא מקצועי ולא צבא של חובבים שבאים לשנתיים שלוש. המשמעות של דמיליטריזציה חברתית היא שלא כולם חיילים. לא כולם או כמעט כולם היו בצבא. החוויה הצבאית המשותפת תיעלם, ותפסיק להוות השפעה מהותית על עיצוב האישיות של הדור הצעיר. לא יהיו דורות שלמים שחוו אלימות צבאית, שביצעו אלימות צבאית. לא יהיו דורות שלמים של הלומי קרב. זה לא מה שיגדיר אותנו יותר כישראלים.

 2. David בתאריך 11/07/2018 בשעה 12:56

  הכל טוב ויפה, אבל האם לדעתך גודל הצבא המקצועי (שכן, אחוזי הגיוס יצטמצמו משמעותית) יהיה מספיק להגן על מדינת ישראל מהאיומים שמסביבה?

  אין ספק שמדינת ישראל ללא צבא-חובה (וללא מלחמות…) היא החלום של כולנו, אבל נשאלת השאלה האם צעד כזה לא מסכן את ביטחונה של ישראל כשגודל הצבא יצטמצם כמעט לכלום?

  • כרמית בתאריך 29/07/2018 בשעה 10:49

   אני משוכנעת שהוא יהיה צבא מצוין ויעיל.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.