האידים של מרס, גרסת 2017

15/03/2017
נכתב על ידי
צילומי פריחה באתר חגית מרץ 2017

צילומי פריחה באתר חגית מרץ 2017

האידים של מרס יירשמו לעד בהיסטוריה האנושית כיום שבו נרצח יוליוס קיסר, מנהיג הרפובליקה הרומאית, בשנת 44 לפני הספירה. אבל לאידים של מרס יש היסטוריה מעניינת יותר ומורשת פוליתאיסטית עם משמעות עונתית.

האידים של מרס (Idus Martiis) היו יום חג רומאי שצוין בחמישה עשר במרץ. הכוהן הגדול ליופיטר, פלמן דיאליס, העלה קורבן לאלוהיו בתום תהלוכה מרשימה ברחובות העיר, והמוני העם ערכו פיקניקים עליזים בחיק הטבע, מלווים בשירה ונגינה לכבוד אנה פרניאה, אלת מעגל השנה.

בעצם, היה זה היום שציין את תחילת עונת האביב ברומא העתיקה וגם את השנה החדשה. בלוח השנה הגרגוריאני שאנו משתמשים בו היום, מרץ הוא החודש השלישי בלוח השנה, אבל ברומא העתיקה,  הוא היה החודש הראשון.

בתקופות מאוחרות יותר, בזמן האימפריה הרומית, החלו בתאריך זה חגיגות מסתורין למגנה מאטר, האם הגדולה, גלגול רומאי רשמי ומכובד של האלה הפראית קיבלי מאסיה הקטנה. הטקסים הדתיים שהמחיזו את המיתוסים של קיבלי ואטיס התקיימו לאורך שבוע. לאחר טקסי ההמחזה צוינו שלושה ימי אבל על מות האל אטיס, ולבסוף, כמובן, חגיגת גדולה של האלוהות שמתעוררת ביום השוויון האביב, 21 במרץ.

הטקסים למגנה מאטר מזכירים כמובן את פולחני האביב הפניקיים לכבוד אדון ובעלת-גבל, ואת החגיגות היווניות של אדוניס ואפרודיטה. בעצם, בכל רחבי אגן הים התיכון העתיק ניתן למצוא את אותו המיתוס בגלגולים שונים: אל הצמחים מת בחורף. אלת האדמה ממתינה לו, ולבסוף הוא מתעורר באביב וכולם שמחים ומאושרים.

גם אצלנו מתעורר עכשיו הטבע, אפשר לקרוא לו אדון אם רוצים, ואפשר לקרוא לו אביב. בשדות אפשר לראות את דם הפרגים, כלניות בשלל צבעים, מרבדים צהובים של חרדל וסביון מנוקדים בכחול תורמוס ההרים. כל הורדניים פורחים, מהשקדייה המיתולוגית ועד לאחרון השזיפים. החורף היה גשום וקשה, והפריחה עזה כמתבקש. כבר שנים רבות שלא ראיתי את כליל החורש מלבלב בורוד עז כל כך.

היום האידים של מרס. בעוד שבוע שווין אביבי.

תגיות: , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת לרשומה האידים של מרס, גרסת 2017

  1. קוקה רונן בתאריך 03/05/2017 בשעה 18:21

    איפה אפשר למצוא חומר על אלת מעגל השנה?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.