תחת שמים ישראליים

06/03/2017
נכתב על ידי

בחדשות דיווחו השבוע על תגלית של סמלים חרוטים על תקרה של פנימית של דולמן ליד קיבוץ שמיר. החריטות מתוארכות לתקופת הברונזה הקדומה, כלומר 3300-2400 לפני הספירה בערך, ומהצילום הלא ברור באחת הכתבות, נראות כמו ראשי חץ או כמו חצים הנורים מקשת או אולי גרזינים (אם מסתמכים על דוגמאות גרזינים מאותה תקופה).

הארכיאולוגים, בדרכם האופיינית מתארים “קו ישר הניגש למרכזה של קשת” ומתעקשים כי משמעות הסמלים לא ידועה, אבל אני לא ארכיאולוגית, וזה לא בלוג על ארכיאולוגיה, ובשיח המולטידיסיפלינרי על העת העתיקה, התפקיד של הארכיאולוגים זה לתאר ממצאים חומריים במדויק, והתפקיד של אנשי הרוח והאמונה הוא להעניק להם משמעות קונטמפוררית עם יושרה.

אז אלו חיצים או גרזינים, כלומר כלי ציד ועבודה, שהם גם כלי הרג, כלים דואליים של חיים ואוכל מחד, ושל דם ומוות מאידך. הפרשנות הזאת עולה בקנה אחד עם ההשערה שרוב הדולמנים בארץ ישראל שימשו כתאי קבורה, שמעליהם הוקמו רוגמים (תלי אבנים ועפר).

כבר שלושה ימים אני מתלבטת איך התגלית הזאת משליכה על חיי היומיום שלנו בישראל 2017 ולא בטוחה לאיזה כיוון לקחת אותה. אולי למקום הכי פשוט. פעם אחת, לפני שנים רבות, היו כאן אנשים אחרים, שהאמינו בדברים משונים ומופלאים שהיה בהם היגיון אנושי צרוף. את עקבותיהם אנחנו יכולים לראות עד היום, בטיול בשבת, בשדה הקרוב, על אדמה מוכרת, תחת שמים ישראליים.

אלוהים פרסונליים אך התחילו להיווצר באותה תקופה. לפני כן, בעידן הפרהיסטורי, אלוהים היה אמורפי הרבה יותר. הוא היה אדם וצייד, סבתא חכמה נפולת שדיים, כל האנשים שמתו ותינוקות שאך נולדו, והוא בעיקר היה חלום.

בתקופת הברונזה, עם המצאת הכתב והעיור וההתקדמות הטכנולוגית בבניית כלים, החלו ניצנים של אלוהויות שלא נמצאות בחלומות, אלא בסיפורים, במיתולוגיה ובהיסטוריה. זו היתה תקופתם היפה של הדולמנים בארץ ישראל. אלו שעדיין אפשר לראות היום, תחת שמים ישראליים.

תגיות: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.