אבל יש לנו את הבריזה של אילת והכנרת

27/02/2017
נכתב על ידי

מדינת ישראל ללא ספק נמצאת בתהליך עמוק של התדרדרות מדמוקרטיה לתיאוקרטיה. היהדות האורתודוקסית הולכת ומתעצמת במספריה מחד, ומתדלדלת מבחינה ערכית מאידך ותוך כדי התהליך משתלטת על כל השיח הציבורי תוך שלילה של פלורליזם, הומניזם, פמיניזם, חירות וכל מה שמריח מבחירה חופשית.

בינתיים הציבור שקורא לעצמו חילוני מתקשה לגבש זהות יהודית אוטונומית או איזשהו סוג של עמוד שדרה יהודי ולאומי מובחן.

והמיעוט הפוליתאיסטי הזעיר בישראל, אנה הוא בא? מיהו פוליתאיסט ישראלי? מיהו פוליתאיסט יהודי? מיהו פוליתאיסט יהודי ישראלי חילוני? השאלות קשות, ותשובות לא תמיד יש. ערכים יש, מצפון יש, אבל גיבוש מלא של כל הערכים הללו לכדי נרטיב שלם וזהות שאפשר להתגאות בה, עדיין אין.

אני חושבת לאחרונה הרבה על אהבת הארץ, על פטריוטיות ישראלית, על הצורך להתגאות בארץ שבה נולדתי, ועל הקושי להתגאות בה. אני חושבת על זה כי אני מגדלת ילדים קטנים, שהולכים לבית הספר ולומדים את שירי אלתרמן וטשרניחובסקי, שמתרגשים מכל חג ישראלי, נפעמים להניף את הדגל הכחול והלבן, וצורחים בקול ניחר את “סלסולים” של סטטיק ובן אל תבורי (שיר ארצישראל לכל דבר, בי נשבעתי): “ככה זה בארץ, ככה זה בציון… ככה זה בארץ, ככה זה בציון…”

אז אני חושבת על אהבת הארץ, ואני חושבת עליה בקונטקסט פוליתאיסטי, בהקשר של אדמה, וטבע, ועונות שנה ספציפיות באיזור גאוגרפי ספציפי. הרקפות פורחות עכשיו, וגם הפרגים והכלניות ועיריות לאורך כביש החוף (“רוח בשיער שוטף את הנוף, החבר’ה מאחורה מדברים בלי סוף..”). השקדיות פורחות, ואיתה שאר העצים ממשפחת הורדניים. רק השזיף שלי בגינה מאחר. אמא שלי אומרת שזה בגלל שהחורף היה קר כל כך, אז הוא לוקח את הזמן שלו.

הפריחה הורודה הזאת, של השקדיות, היא אתוס לאומי בישראל, סמל של חג האילנות. גם כלניות ורקפות הן אתוס, ובכלל “פרחים מוגנים”. בכל שבת אני יוצאת עם הילדים לשדות הפורחים של שלהי החורף, וחושבת על המשמעות התיאולוגית, בעיקר המיתולוגית, של האתוסים הללו. ואז אני חושבת על ישראליות, ועל ערכים של ישראליות, ושואלת את עצמי מה זאת ישראליות פוליתאיסטית, מהם הקשרים בין בין חילוניות, לפוליתאיזם ומהם הקשרים בין פוליתיאזם ישראלי לבין יהדות.

ואז אני חושבת על פלורליזם, ונזכרת שאנחנו כבר לא חיים בדמוקרטיה, אלא בתיאוקרטיה, ועננה של עצבות יורדת עליי.

תגיות: , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.