יום הכיפורים 2.016

11/10/2016
נכתב על ידי

בעוד אני הולכת ומתרחקת מן הסמלים המתים של יום כיפור, הולך עם ישראל ומקדש אותם, יוצק עליהם שמן נבערות ומדליק אותם באש בורות יוקדת.

הציוויים המקוריים של היום היו להקריב קרבן אש, לשלוח שעיר לעזאזל, להתיז דם על הפרוכת של ארון הקודש, ולשלוח את הכהן הגדול להיכנס לקודש הקודשים כדי שייפגש עם אלוהים פנים מול פנים ויתוודה על החטאים הקולקטיביים שלנו כעם.

היום לא עושים שום דבר מזה, כמובן. משביתים את שידורי הטלוויזיה, זורקים אבנים על מכוניות, ומעמידים פנים שאם לא נדליק תאורת חשמל אז אנחנו שובתים מכל מלאכה ומענים את נפשותינו.

היום הזה איום ונורא. בקדושתו המקורית. בעליבותו הנוכחית. ובחיי שאני לא יודעת למה כל שנה כל כך אכפת לי ממנו. אולי בגלל שהוא יסודי כל כך בחייהם של כל הסובבים אותי. הם אינם שואלים שאלות. מפסיקים לאכול ל-24 שעות, נועלים נעלי ספורט לבנות, ונגמר הסיפור.

אבל הסיפור הוא אחר. סיפור שהעם שלנו הפסיק לספר לפני מאות ואולי אלפים בשנים. סיפור של שבט שידע להתבונן במעשים הרעים שביצע כקבוצה, כקולקטיב — ולבקש עליהם כפרה. יום כיפורים היה יום פוליטי. הכהן הגדול היה נכנס לקודש הקודשים ומבקש סליחה על כל עוונות עם ישראל. לא העוונות הפרטיים, הפעוטים והקטנוניים, אלא על העוולות הגדולות, על ההחלטות המוטעות שפגעו ברבים, על הדרכים הלא נכונות שהלכנו בהם כקבוצה לאומית. באמת שהיום זה לא נהוג יותר.

העיקר שה-VOD לא עובד.

 טפו.

כל רשומות יום כיפור באספקלריה:

2005: היא היתה איתי מבראשית
2006: ערב יום כיפור
2007: על חטא שחטאתי לפניכם
2008: אם רק זוכרים לנשום
2009: ויש עוד עבודה לעשות, והחיים הם תהליך
2010: איל מישר לכיפורים

תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות לרשומה יום הכיפורים 2.016

 1. שרון בתאריך 16/10/2016 בשעה 11:30

  לא בדיוק לא עובד אלא לכל היותר מושעה חלקית שכן די בתחבולה פשוטה לאפשר הצפייה אף במהלך החג, כפי שאפילו מבקרי הטלויזיה של הארץ מציעים בריש גלי לעשות: http://www.haaretz.co.il/whtzMobileSite/gallery/television/guide/1.3091162
  אכן אבסורד הרמייה העצמית עובד שעות נוספות.

  אה, וגם – מה שיוסי אמר…

 2. קוקה רונן בתאריך 22/10/2016 בשעה 11:11

  מזמינה אותך ליער הפיות ביום הכיפורים הבא. שירה ועצב וצחוק ווידויים וחיבוקים ודמעות ופיות שמקבלות מכשפות כאחיות.. והמקום בו גיליתי שביום הזה זו אני שצריכה לסלוח לאלוהיי. שנה טובה. קוקה

 3. הילה בתאריך 25/10/2016 בשעה 05:41

  את מעולה

 4. […] היום. הרי אף מנהיג פוליטי לא יקום בעשירי לחודש השביעי ויכפר על חטאת העם. מנהיגי ישראל הם ראשי החוטאים, וראשי הקנוניה, אדוני […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.