מתנות לאביונים

02/03/2007
נכתב על ידי

כבר יומיים אני אורזת משלוחי מנות וחבילות של מתנות לאביונים בחברת מתנדבים וחבורת ילדים עליזה. קצת יותר מדי עליזה לפעמים (“תפסיקו לזרוק סוכריות טופי! די עם הטופי! שלושה אוזני המן בצלחת, לא שניים, כן? אם תקמטו את כל הצלופן אז לא יישאר לנו מספיק לעטיפות. שלושה אוזני המן. שלושה. די כבר עם הטופי!”). אני כמעט מוכנה לפורים. משלוחי מנות יש. מתנות לאביונים יש. תחפושת מכשפה יש. ביום ראשון קרנבל. ביום שני אפשר כבר להתחיל לחשוב על פסח.

תוך כדי אריזת העוגיות והממתקים, ניהלתי שיחה מרתקת עם אחד המתנדבים על מצוות “מתנות לאביונים”. חשבתי לעצמי, כמה מוזר שרק שני חגים בשנה כוללים התייחסות ספציפית לעניים: מתנות לאביונים בפורים וקמחא דפסחא בפסח. החלטתי שבכל חג נחלק משהו לעניים. הודעתי לכולם שבשבועות אנחנו מחלקים גביניות.

גם נזכרתי, שביוון העתיקה היה מנהג מעניין של מתן בסתר בשם “ארוחת הערב של הקטה”. המאמינים היו מכינים מגשים של שום, בצל, ביצים, לחם ומלח לכבודה של האלה הקטה, ומניחים אותם לפנות ערב בצמתי דרכים. העניים היו באים לצמתים באישון לילה, ואוספים משם את האוכל. מדי חודש, בעת הלבנה במיעוטה, אכלו העניים את ארוחת הערב הפשוטה של אלת השאול המזדהרת. מוצאת חן בעיניי פיסת ההיסטוריה הזאת.

בעצם, תמיד העדפתי להתנדב בחלוקת מזון לנזקקים במקום לתרום כסף. אולי אני לא מספיק סומכת על העניים שלא יבזבזו את הכסף על דברים “מיותרים”. אולי אני חושבת שמי שלא צריך עזרה באוכל, אז הוא לא עני מספיק, ושיסתדר לבד. הרי בשורה התחתונה, כמעט כולנו דלים ואביונים שחיים על המינוס. מצד שני, העניים המרודים צריכים עוד כל מיני דברים חוץ מאוכל. שמיכות, תנורים, תרופות. מצד שלישי, אפשר לארגן מבצע שמיכות ותנורים בחורף. אני צריכה לרשום לי את זה ביומן לקראת החורף הבא.

אבל עכשיו כמעט אביב. השדות אדומים מפריחת כלניות. גם פרחי חרדל ופרגים פורחים כבר. ביום ראשון קרנבל פורים. גם ליל ירח מלא. ביום שני אפשר להתחיל לחשוב על פסח.

תגיות: , , , ,

תגובה אחת לרשומה מתנות לאביונים

  1. ארדן. בתאריך 03/03/2007 בשעה 22:43

    אני עדיין נוקט במנהג של ארוחות הערב של הקטה. יש שלוש או ארבע בשנה- תלוי אם את מחשיבה את סאווין או לא.
    שכחת לציין שכחלק מהארוחה המסורתית נתנו גם עוגות דבש. שנה שעברה החלטתי שבנוסף לעוגת הדבש אני אוסיף גם רחת לוקום אדומה עם מי וורדים. זה נתקבל נהדר- ותמיד משום מה הכל נלקח. הלחם, השום, הבצל ואפילו הרחת והעוגות. אני חשדתי שכלבים אוכלים את הלחם (שזה בסדר גמור, זו גם חיה של הקטה) אבל הם לא יגעו בשום או בבצל…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.