קוראת גרמנית

04/12/2006
נכתב על ידי

שוב אני קוראת גרמנית. ספר מתח של אינגריד נול. Der Hahn ist tot. התרנגול מת. קוראת ונזכרת במילים שלמדתי בארץ ההיא הקפואה והמיוערת, היפהפייה והמכושפת. כמה אהבתי את גרמניה. אהבתי את הטירות והמצודות, את הנשים הלבושות היטב, את הכבישים המהירים. אהבתי איש אחד ולפעמים הוא גם לימד אותי מילים בגרמנית.

אבל את רוב המילים למדתי לבד. בחנות הספרים ליד האוניברסיטה הייתי יושבת על הרצפה המצופה שטיחים אפורים-תכולים מקיר לקיר וקוראת. האיש שלי היה אומר לי, רק שיכורים יושבים על הרצפה. ואני הייתי עונה, לא רק שיכורים. גם ישראלים. קראתי ספרים ומחזות. קראתי גלויות פרסום לפאבים ומועדונים. קראתי תוויות של מוצרי מזון. קראתי את האותיות הקטנות בכל מקום. הגרמנית היתה צופן שרציתי לפענח.

בימי ראשון בבוקר האיש היה יוצא למאפייה השכונתית לקנות מאפים לארוחת הבוקר, ואני הייתי קוראת את מדורי הקח-תן בעיתון המקומי. הכל הגרמנים מוכרים: ספרים, תקליטים, רהיטים, רהיטים, כלי מטבח, כלי עבודה, שמלות כלה וחליפות לטקס הקונפירמציה, תלבושות מסורתיות, דירנדל ולדרהוזן במחירים מופקעים. את כל המודעות קראתי. מודעות מילים זרות, קרות כקרח, מהפנטות.

כשהייתי מגיעה לסוף מדור הקח-תן, הייתי עוברת למדור התרבות ובוחרת מוזיאון, פארק, טירה, תערוכה או קונצרט. האיש היה מכין סנדוויצ’ים לדרך, מדליק סיגריה, מכריח אותי ללבוש את המעיל הכבד כי קר, והיינו יוצאים להרפתקה היומית שלנו. במוזיאון הפתוח בהאגן התעקשתי לקרוא את כל השלטים על המיצגים. גם באי הפרחים במיינאו. פעם אחת התאמצתי כל כך להבין תוכן של שלט על עץ, עד שלא הבחנתי שבעצם מדובר בתאנה ישראלית מצויה. השלט דיבר על חטאים ואלוהים וארץ מובטחת. בגרמנית זה נשמע לי אחרת.

תגיות: , , , ,

4 תגובות לרשומה קוראת גרמנית

 1. קרי ומיסטר ביג בתאריך 05/12/2006 בשעה 04:50

  ואנחנו מדברים בינינו בגרמנית בשביל שהילדים לא יבינו. זו אכן שפה מקסימה ומהפנטת.

  ואת תמיד כותבת כל כך יפה.

 2. כרמית בתאריך 06/12/2006 בשעה 13:39

  (תודה. אני כותבת כמו שאני חושבת…)

 3. רונית בתאריך 07/12/2006 בשעה 23:12

  “הגרמנית היתה צופן שרציתי לפצח”

  לי זה קרה עם ספרדית.

 4. רונית בתאריך 07/12/2006 בשעה 23:13

  כלומר, לפענח 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.