חוני המעגל ואני

02/12/2006
נכתב על ידי

למה כל כך קשה להתחקות אחר מקורותיו של המעגל המאגי? אני מוצאת אותו אצל חז”ל, ואני מוצאת אותו בגרימוארים של המאגיה הגבוהה בימי הבינייים, ואני כמובן מוצאת אותו אצל מכשפות מודרניות, ויש את התמונה המפורסמת של ווטרהאוס מהמאה ה-19 אבל… מאיפה הוא הגיע בשם כל האלוהים. מי היה הראשון שהחליט להטיל מעגל ולעשות בתוכו קסמים? היסטוריונים של המאגיה לא עוזרים לי. אפילו רונלד האטון מגמגם לי גמגומים. אולי באמת המקור הוא עוצורתו של הכוהנים והאמגושים האשורים.

בכל מקרה, אספתי לי ערימה של ספרים על מאגיה בתקופה הקלאסית ובעת העתיקה ביוון ורומא, ואני אשב עכשיו בשקט עם ספל קפה ואחפש מעגלים. ובינתיים, פנינה. במסכת תענית מסופר, איך שנה אחת לא ירדו גשמים. הלכו האנשים לחוני המעגל, צדיק, איש מופת ומכשף, כדי שיביא את הגשם. חוני המעגל לא מתבלבל. הוא מטיל מעגל, משביע את אלוהים כמו היה אחרון השדים, ומוריד גשמי רצון, ברכה ונדבה. מאגיה ביהדות? כמובן. ואפילו שמעון בן שטח מודה, שמי שמצליח לעשות קסמים, “להתחטא לפני המקום” ולעשות לו רצונו, אז וואלה, הוא שיחק אותה בשביל כולנו.

“מעשה שאמרו לו לחוני המעגל: התפלל שירדו גשמים! אמר להם: צאו והכניסו תנורי פסחים, בשביל שלא ימוקו. התפלל, ולא ירדו גשמים. מה עשה? עג עוגה, ועמד בתוכה, ואמר לפניו: רבונו של עולם, בניך שמו פניהם עלי, שאני כבן בית לפניך. נשבע אני בשמך הגדול, שאיני זז מכאן עד שתרחם על בניך. התחילו גשמים מנטפין. אמר: לא כך שאלתי, אלא גשמי בורות שיחין ומערות! התחילו לירד בזעף. אמר: לא כך שאלתי, אלא גשמי רצון, ברכה ונדבה. ירדו כתיקנן. עד שיצאו ישראל מירושלים להר הבית מפני הגשמים. באו ואמרו לו: כשם שהתפללת עליהם שירדו, כך התפלל שילכו להן. אמר להן: צאו וראו אם נמחית אבן הטועים. שלח לו שמעון בן שטח: אלמלא חוני אתה, גוזרני עליך נידוי, אבל מה אעשה לך, שאתה מתחטא לפני המקום, ועושה לך רצונך, כבן שהוא מתחטא על אביו ועושה לו רצונו. ועליך הכתוב אומר: ישמח אביך ואמך, ותגל יולדתך”. (משנה, תענית ג, ח)

תגיות: , , ,

3 תגובות לרשומה חוני המעגל ואני

 1. בועז בתאריך 02/12/2006 בשעה 14:17

  יפה לך העיצוב. תתחדשי.

 2. כרמית בתאריך 02/12/2006 בשעה 15:25

  תודה בועז (בועז שאני חושבת?). יש לי עוד באג קטן בתבנית תאריך שמשגע אותי ולא הצלחתי לפתור, אבל באופן כללי גם אני נהנית מצבע התכלת.

 3. רובין בתאריך 02/12/2006 בשעה 17:27

  כמה מילים שכתבתי על חוני המעגל:

  בבלוגי:
  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=829306

  בפורום פגניזם בישראל:
  http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=337&msgid=88095138

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.