שלוש הערות על מצבו של אלוהים

26/02/2010

(1) השאלה החשובה היא לא אם יש אלוהים, אלא מה זה אלוהים. כבר כמעט עשור שהדיון בשאלת קיום האל משעמם אותי, מהרבה סיבות. בעיניי הוא מסיט את נקודת הכובד מעניין הרבה יותר מהותי: מה זה אלוהים בכלל, מי זה אלוהים, ואיפה הם. הסירוב המוחלט שלי בשנים האחרונות להשתתף בדיונים ופאנלים בשאלת קיום האל הוא בעצם מחאה נגד הניסיון האתאיסטי להכתיב את סדר היום בעניינו של אלוהים.

סיבה נוספת לכך לכך שהדיון בשאלת האל משעמם אותי היא שהוא יוצא מנקודות הנחה מונותאיסטיות, בדרך כלל נוצריות, ולפעמים יהודיות או מוסלמיות. (2) בעצם, הדיון בשאלת קיום האלוהים לא מאוד רלוונטי לתפיסות פוליתיאסטיות. הדיון מדלג על השאלה החשובה יותר “מה זה אלוהים” וקופץ למסקנות פזיזות, ולרוב שגויות. כל הטיעונים המכחישים את אלוהים בעצם מכחישים אלוהים מסוג אחד, מתוך רבבות סוגים שקיימים עבור הפוליתאיסטים.

וגם נדמה לי, (3) שאחת הסיבות לכך שהחברה שלנו נמצאת בשפל מוסרי כה עמוק היא שלרבים מאיתנו אין אלוהים, במובן העגתי והבסיסי ביותר של הביטוי. יש הרבה אשמים. המגזר הדתי שהמאיס על רוב הציבור את אלוהים היהודי. רעיונות חילוניים. התגברות האינדיבידואליזם. בשורה התחתונה, לרבים מאיתנו אין אלוהים, שום אלוהים מכל האלוהים שניתן לבחור מהם. להווי ידוע, שאני חסידה גדולה של תפיסת האלוהות באדם, אך לאחרונה התעוררו בי הרהורי כפירה רבים, ואני נוטה לחשוב, שבאופן עקרוני חובה שיהיה לאדם, או אפילו לחברה בכללותה, מקור מוסר חיצוני כלשהו, וכי האלוהות הפנימית (או המוסר הפנימי) לא מספיקה כלל וכלל על מנת לתמוך בחיים בריאים, יציבים, ומתחשבים בזולת.

קריאה נוספת:

תגיות: , , , , , , , , , ,

הרשומה סגורה לתגובות.

פרסומים

מדיניות תגובות

כישופים הוא אתר פרטי בבעלות פרטית. הוא אינו מהווה במה ציבורית או שירות ציבורי, וחופש הדיבור בו אינו מוחלט.

אני שומרת לעצמי את הזכות למנוע מכל משתמש שהוא להגיב באתר, באופן גורף, או פרטנית, על פי שיקול דעתי הבלעדי.

כל תגובה בלתי חוקית, מתלהמת, אגרסיבית, או שאינה מכבדת את כותביה, אותי, את האתר או את המגיבים האחרים, לדעתי הפרטית בלבד, תימחק ללא כל הודעה מוקדמת או דיון בנושא.

כישופים (אסופת המאמרים) ואספקלריה (הבלוג) עוסקים בנושאים רגישים ואף נפיצים (דת, אלוהים, פוליתאיזם, כישוף), ובמידה מסוימת מהווים מעין “מרחב בטוח” לדיון בנושאים שהם טאבו במקומות אחרים. אני נחושה בדעתי שלא לאפשר לאיש לקלקל את המרחב הבטוח הזה.

תנאי שימוש

שינוי גודל גופן
ניגודיות